ילד יושב בבוסטר

עד איזה גיל צריך להשתמש בבוסטר? מבחן 5 השלבים

הורים רבים אינם יודעים מתי הגיע הזמן להעביר את הילד מכסא הבטיחות לבוסטר ועד איזה גיל צריך להשתמש בבוסטר. כדאי לדעת כי מומחים לנושא טוענים כי אין למהר ולהעביר את הילד ממושב הבטיחות לבוסטר, ולטענתם כל עוד כסא הבטיחות מתאים לילד מבחינת גיל, גובה ומשקל, מומלץ להמשיך להשתמש במושב הבטיחות ולהמתין עם המעבר לבוסטר. גם לשאלה מתי אפשר להפסיק את השימוש בבוסטר, המומחים טוענים כי אין למהר במעבר לישיבה רגילה עם חגורות הבטיחות המותקנות ברכב, למעשה קיים מבחן שנקרא 5 השלבים לפיו ניתן לקבוע האם אפשר להפסיק את השימוש בבוסטר.

מעבר לבוסטר

כאמור, אין להאיץ את המעבר מכסא בטיחות לבוסטר, המומחים לנושא טוענים כי ניתן להעביר את הילד לבוסטר בהתקיים התנאים הבאים:

  • גילו של הילד מעל 3 שנים (על פי הדרישה בחוק, אך המומחים ממליצים להמתין לגיל 4 לפחות)
  • משקלו של הילד מעל 15 ק”ג
  • הילד מסוגל לשבת זקוף לאורך כל הנסיעה
  • הרכב מצויד בחגורת מותן וחזה במיקום בו מתכננים להושיב את הילד בבוסטר

ניתן לרכוש מושב בטיחות משולב בוסטר המתאים לרוב מגיל שנה ומעלה, כך ניתן לחסוך את עלות הרכישה של בוסטר חדש, אך חשוב לרכוש דגם בטיחותי ואיכותי ולהתקין אותו נכון ברכב.

עד איזה גיל להושיב את הילד בבוסטר?

לאחר שלב המעבר מכסא בטיחות רגיל לבוסטר יש להמתין עד גיל 8 לפחות כדי להפסיק את השימוש בבוסטר. אין תשובה ברורה לשאלה מאחר ולכל ילד מאפיינים מעט שונים, לכן הכלל המנחה הוא להשתמש בבוסטר עד לטווח הגילאים 8-13, בהתאם למשקל וגובה הילד. ראוי לציין כי כמחצית הילדים בגילאי 10 עדיין צריכים לשבת בבוסטר על פי התקנות המחייבות.

כדי לקבל תשובה מתי אפשר להושיב את הילד ברכב ללא בוסטר המציאו את מבחן 5 השלבים. המבחן כולל  שאלות, במידה ועונים על כולן בחיוב כנראה שניתן להפסיק את השימוש בבוסטר. את המבחן יש לבצע ברכב לאחר הושבת הילד ללא בוסטר במושב האחורי.

  • שאלה 1: האם הילד יושב זקוף וכל גבו נוגע בגב של המושב האחורי ברכב?
  • שאלה 2: האם ברכיו של הילד מגיעות עד קצה המושב האחורי והוא מסוגל לכופף את רגליו בנוחיות?
  • שאלה 3: האם ניתן לחגור את הילד כאשר חגורת הבטיחות עוברת על כתפו, בחלק שבין הצוואר לזרוע?
  • שאלה 4: האם חגורת הבטיחות המותנית יושבת במקום הנכון על גופו של הילד ונוגעת בירכיו?
  • שאלה 5: האם הילד מסוגל לשבת בנוחות ובבטחה לאורך כל הנסיעה בעודו חגור בחגורת בטיחות ללא בוסטר?

חשוב לזכור כי לבוסטר תפקיד מרכזי כדי להתאים את גופו של הילד לחגורות הבטיחות המותקנות ברכב. בגלל גופם הקטן יחסית של הילדים הם חייבים לשבת על בוסטר כדי שחגורת הבטיחות תהיה אפקטיבית בעת בלימה או תאונה וכי הילד ישב בנוחות ולא יסבול מחגורת הבטיחות.

כאמור, אם עונים על 5 השאלות בתשובה חיובית ניתן להפסיק את השימוש בבוסטר ויש לחגור את הילד באמצעות חגורות הבטיחות של הרכב. במידה ועונים על שאלה אחת או יותר בתשובה שלילית, יש להמתין ולהמשיך להושיב את הילד בבוסטר, עד שכל התשובות במבחן יהיו חיוביות.